• 2017 - Liberec, Křížový kostel, Výroční koncert 18.6.2017

  • 2014 - sbor Ještěd

  • 2013 - Koncert libereckých sborů

  • 2013 - Koncert libereckých sborů

  • 2013 - Radostín, soustředění

  • 2012 - Liberec, Křížový kostel

  • 2011 - Liberec, Kostel sv. Antonína

  • 2011 - Praha, Rudolfinum

KONCERTY | AKCE


28.12.2014
Jítrava, kostel sv. Pankráce

J. J. Ryba: Česká Mše Vánoční

Další z tradičních vánočních akcí pěveckého sboru Ještěd

Více >>>26.12.2014
Liberec, kostel sv. Antonína

J. J. Ryba: Česká Mše Vánoční

Tradiční provedení Vánoční Rybovy Mše v podání Pěveckého sboru Ještěd,...
Více >>>18.12.2014
Jablonec nad Nisou

Vystoupení na Vánočních trzích

Vystoupení na Vánočních trzích v Jablonci nad Nisou, začátek v 16.00 hod.

Více >>>14.12.2014
Dům kultury Liberec

Vánoční koncert Severáčku

Pěvecký sbor Ještěd vystoupí jako host věhlasného dětského souboru (začátek koncertu v 17.00 hod)

Více >>>10.12.2014
Muzeum Liberec (na schodech)

Česko zpívá koledy

Další ročník celonárodní akce podporované Deníkem, který přinese noty a texty ke...
Více >>>1
...
5
>>>Celkem:17

Archiv zpráv >>>

O SBORU - minulost a současnost

Liberecký pěvecký sbor Ještěd má ze všech sborů v severočeském regionu největší a nejbohatší historii. Byl založen již před stodeseti lety v roce 1907 a od této doby se členové sboru pravidelně scházejí na svých zkouškách. Největších úspěchů a popularity dosáhl Ještěd za působení doc. Josefa Pazderky v letech 1948 - 1979. V této době přivážel sbor svá největší ocenění a vítězství z celostátních i mezinárodních soutěží a festivalů (1960 - 1. místo Llangollen - Velká Británie, 1961 - absolutní vítězství Gisors - Francie, 1966 - 1. místo Arezzo - Itálie a další). Na toto úspěšné období navázal PhDr. Jiří Holner, který vedl sbor až do roku 1997, po něm sbor převzal Josef Zadina.

Od roku 1999 stál v čele sboru Petr Pálka. Přivedl novou generaci zpěváků a Ještěd opět přiváží ocenění a vítězství ze soutěží a festivalů:

1999 - cena za interpretaci Chlumec nad Cidlinou
2003 - vítězství v soutěži Praga Cantat
2004 - vítězství na soutěži A. Dvořáka v Praze

Co je ale důležité, sbor si vydobyl opět místo mezi uznávanými smíšenými sbory v republice, počet jeho členů dosáhl rekordní devadesátky a je zván na mnohé samostatné koncerty, festivaly a soutěže.

V roce 2006 po tragickém skonu Petra Pálky nastalo pro Ještěd náročné období. Sbor čekaly náročné projekty s Dolnoslaskou filharmonií, v jeho čele se vystřídalo několik sbormistrů. Přesto si sbor dokázal udržet dosaženou úroveň a koncerty v roce 2006 se setkaly s velkým ohlasem diváků v Čechách i v zahraničí.

V lednu 2007 získal Ještěd dva mladé sbormistry, Čeňka Svobodu a Zuzanu Kubelkovou. Pod jejich vedením Ještěd vydatně rozšířil repertoár zejména o velká a náročná klasická i moderní sborová díla, mj. Haydnova Roční období, Vivaldiho Gloria, Dvořákovu Mši D-dur – Lužanskou, Čajkovského Liturgii sv. Jana Zlatoústého, z moderních cyklus balad V. Nováka nebo Lukášovu Poctu tvůrcům (další aktuální repertoár viz na stránce Repertoár).

V říjnu 2009 se sbor navíc zúčastnil 23. ročníku věhlasného soutěžního festivalu Praga Cantat, kde v konfrontaci se sbory z Německa, Itálie, Irska, Chorvatska, Ruska, Francie, Japonska, Mexika a Kypru dosáhl velmi slušných výsledků:

- kategorie ženské sbory: zlaté pásmo, absolutní vítěz kategorie
- kategorie smíšené sbory: zlaté pásmo
- cenu uměleckého ředitele festivalu pro mladé sbormistry získala Zuzka Kubelková

Od září 2013 převzali odpovědnost za umělecké vedení sboru sbormistři Ondřej Útrata Silvie Pálkováod poloviny roku 2016 je prvním sbormistrem Marek Müller.

Všestrannost repertoáru Ještědu dokazují skladby renesance, baroka, klasicismu, romantismu i hudby nejsoučasnější, včetně úprav lidových písní a jazzových skladeb.

Ještěd pravidelně spolupracuje s libereckým Divadlem F. X. Šaldy a s Dolnoslaskou filharmonií z Jelení Hory (PL), provádí různá oratoria a mše, vydává samostatná CD a má bohaté kontakty s tuzemskými i zahraničními sbory (Itálie, Velká Británie, Španělsko, Polsko, Německo a v roce 2016 Francie a Švýcarsko), v červnu 2019 se setkal na 22. Mezinárodním festivalu pěveckých sborů v Pustertalu (Itálie) s dalšími 80 sbory ze 20 zemí.

Mezi to nejdůležitější v životě sboru patří velká chuť a radost ze společného zpívání, těšení se na chvíle prožité společně, ať už jsou to zahraniční cesty, nebo pravidelná několikadenní soustředění. To vše vytváří báječnou atmosféru uvnitř sboru, která se potom přenáší na všechny posluchače koncertů Ještědu. A to je pro všechny zpěváky tím nejkrásnějším oceněním.

zdroj historických údajů: J. Tomíček: Obrazy ze stoleté historie pěveckého sboru Ještěd (2007)