• 2017 - Liberec, Křížový kostel, Výroční koncert 18.6.2017

  • 2014 - sbor Ještěd

  • 2013 - Koncert libereckých sborů

  • 2013 - Koncert libereckých sborů

  • 2013 - Radostín, soustředění

  • 2012 - Liberec, Křížový kostel

  • 2011 - Liberec, Kostel sv. Antonína

  • 2011 - Praha, Rudolfinum

KONCERTY | AKCE


26.10.2018
Chrastava, kostel sv. Vavřince

Antonín DVOŘÁK: TE DEUM

Tradiční vystoupení sboru JEŠTĚD v rámci oslav 100. výročí založení Československa

Více >>>21.08.2018
Liberec, kostel sv. Antonína, 19.00

W. A. Mozart: REQUIEM

Pěvecký sbor Ještěd přispěje spolu s dalšími libereckými sbory a velkým orchestrem vzpomínce na...
Více >>>10.06.2018
Kostel sv. Mikuláše v Mníšku u Liberce, 19:00

JEŠTĚD v Mníšku

Po jedenácti letech JEŠTĚD vystoupí opět v Mníšku s aktuálním repertoárem...
Více >>>02.06.2018
Přerov nad Labem - Skanzen

Slavnostní koncert ke 100 letům Československa

Antonín Dvořák: TE DEUM Vystoupení sboru v rámci slavnostního koncertu. Další...
Více >>>30.05.2018
Mladá Boleslav, Sbor českých bratří, 19:00

Antonín DVOŘÁK: TE DEUM

Společné vystoupení s místním sborem BOLESLAV

Více >>>1
...
5
>>>Celkem:7

Archiv zpráv >>>

V roce 2018 si sbor Ještěd připomíná 111. výročí svého založení ! ! ! 

Děkujeme za podporu v loňské slavnostní 110. sezoně:

        

 


 

O SBORU - minulost a současnost

   


Vrcholící přípravu na slavnostní koncert u příležitosti 110. výročí založení sboru Ještěd zkalila smutná zpráva, v úctyhodném věku 95 let nás opustil dlouholetý profesor Gymnázia F. X. Šaldy a bývalý (1967 - 86) předseda našeho pěveckého sboru pan Josef TOMÍČEK. Někteří z nás si pamatují jeho aktivní éru u sboru, ochotně s námi spolupracoval ještě při přípravách výstavy ke 100. výročí sboru v roce 2007 a dosud pravidelně navštěvoval naše vystoupení v Liberci. Trvalou připomínkou pro nás i naše následovníky zůstane obsáhlá brožura o historii našeho sboru právě od p. prof. Tomíčka, ze které čerpají informace i naše stránky "O sboru", "O sbormistrech". Děkujeme za vše.Liberecký pěvecký sbor Ještěd má ze všech sborů v severočeském regionu největší a nejbohatší historii. Byl založen již před stodeseti lety v roce 1907 a od této doby se členové sboru pravidelně scházejí na svých zkouškách. Největších úspěchů a popularity dosáhl Ještěd za působení doc. Josefa Pazderky v letech 1948 - 1979. V této době přivážel sbor svá největší ocenění a vítězství z celostátních i mezinárodních soutěží a festivalů (1960 - 1. místo Llangollen - Velká Británie, 1961 - absolutní vítězství Gisors - Francie, 1966 - 1. místo Arezzo - Itálie a další). Na toto úspěšné období navázal PhDr. Jiří Holner, který vedl sbor až do roku 1997, po něm sbor převzal Josef Zadina.

Od roku 1999 stál v čele sboru Petr Pálka. Přivedl novou generaci zpěváků a Ještěd opět přiváží ocenění a vítězství ze soutěží a festivalů:

1999 - cena za interpretaci Chlumec nad Cidlinou
2003 - vítězství v soutěži Praga Cantat
2004 - vítězství na soutěži A. Dvořáka v Praze

Co je ale důležité, sbor si vydobyl opět místo mezi uznávanými smíšenými sbory v republice, počet jeho členů dosáhl rekordní devadesátky a je zván na mnohé samostatné koncerty, festivaly a soutěže.

V roce 2006 po tragickém skonu Petra Pálky nastalo pro Ještěd náročné období. Sbor čekaly náročné projekty s Dolnoslaskou filharmonií, v jeho čele se vystřídalo několik sbormistrů. Přesto si sbor dokázal udržet dosaženou úroveň a koncerty v roce 2006 se setkaly s velkým ohlasem diváků v Čechách i v zahraničí.

V lednu 2007 získal Ještěd dva mladé sbormistry, Čeňka Svobodu a Zuzanu Kubelkovou. Pod jejich vedením Ještěd vydatně rozšířil repertoár zejména o velká a náročná klasická i moderní sborová díla, mj. Haydnova Roční období, Vivaldiho Gloria, Dvořákovu Mši D-dur – Lužanskou, Čajkovského Liturgii sv. Jana Zlatoústého, z moderních cyklus balad V. Nováka nebo Lukášovu Poctu tvůrcům (další aktuální repertoár viz na stránce Repertoár).

V říjnu 2009 se sbor navíc zúčastnil 23. ročníku věhlasného soutěžního festivalu Praga Cantat, kde v konfrontaci se sbory z Německa, Itálie, Irska, Chorvatska, Ruska, Francie, Japonska, Mexika a Kypru dosáhl velmi slušných výsledků:

- kategorie ženské sbory: zlaté pásmo, absolutní vítěz kategorie
- kategorie smíšené sbory: zlaté pásmo
- cenu uměleckého ředitele festivalu pro mladé sbormistry získala Zuzka Kubelková

Od září 2013 převzali odpovědnost za umělecké vedení sboru sbormistři Ondřej Útrata a Silvie Pálková, od poloviny roku 2016 je prvním sbormistrem Marek Müller.

Všestrannost repertoáru Ještědu dokazují skladby renesance, baroka, klasicismu, romantismu i hudby nejsoučasnější, včetně úprav lidových písní a jazzových skladeb.

Ještěd pravidelně spolupracuje s libereckým Divadlem F. X. Šaldy a s Dolnoslaskou filharmonií z Jelení Hory (PL), provádí různá oratoria a mše, vydává samostatná CD a má bohaté kontakty s tuzemskými i zahraničními sbory (Itálie, Velká Británie, Španělsko, Polsko, Německo a v roce 2016 Francie a Švýcarsko).

Mezi to nejdůležitější v životě sboru však patří velká chuť a radost ze společného zpívání, těšení se na chvíle prožité společně, ať už jsou to zahraniční cesty, nebo pravidelná několikadenní soustředění. To vše vytváří báječnou atmosféru uvnitř sboru, která se potom přenáší na všechny posluchače koncertů Ještědu. A to je pro všechny zpěváky tím nejkrásnějším oceněním.

zdroj historických údajů: J. Tomíček: Obrazy ze stoleté historie pěveckého sboru Ještěd (2007)