• 2017 - Liberec, Křížový kostel, Výroční koncert 18.6.2017

  • 2022 - Mnichovohradišťská jarní písnička

  • 2022 - Mnichovohradišťská jarní písnička

  • 2021 - Letní soustředění

  • 2014 - sbor Ještěd

  • 2012 - Liberec, Křížový kostel

  • 2011 - Liberec, Kostel sv. Antonína

  • 2011 - Praha, Rudolfinum

Jarní koncert, začátek 17:00

23.06.2024 | Frýdlant v Čechách, kostel nalezení sv. kříže | Tisk
Foto:

Video:

Tisk:


Zpět na seznam >>>

Karl Jenkins: The Armed Man (A Mass for Peace)

 

Karl Jenkins: Ozbrojený muž (Mše za mír)

 

Informace k připravovaným koncertům

 

 

Sir Karl Jenkins (*1944), velšský hudebník a skladatel, se narodil a vyrostl na poloostrově Gower v jižním Walesu v rodině místního varhaníka a sbormistra. Svou vlastní hudební kariéru započal jako hobojista v Národním jazzovém orchestru velšské mládeže. Poté studoval na Univerzitě Cardiff a na Královské akademii hudby v Londýně. K hoboji si přibral i hru na saxofon a klávesy a brzy se etabloval jako jazzový hudebník. Od roku 1972 do roku 1984 byl členem rockové kapely Soft Machine. Od 90. let se věnuje klasické hudbě.
 

Jako skladateli se Jenkinsovi daří propojovat velmi rozdílné hudební styly, od klasické hudby po pop music, a čerpat z různých kultur po celé planetě. Jeho stěžejní projekt Adiemus, na kterém pracuje od 90. let, se umisťuje na prvních příčkách žebříčků klasické hudby. Autor zde kombinuje klasickou a populární hudbu s etnickými vokály a bicími nástroji. Nejspíš nepřekvapí, že Jenkinsova skladba Tros y Garreg zazněla i při slavnostní korunovaci britského krále Karla III.
 

 

 

The Armed Man: A Mass for Peace


Oratorium Karla Jenkinse The Armed Man: A Mass for Peace bylo vytvořeno na zakázku pro britské muzeum The Royal Armouries (Královská zbrojnice) a poprvé bylo provedeno v roce 2000 při příležitosti oslav Milénia Londýnským filharmonickým orchestrem a Národním mládežnickým sborem Velké Británie pod vedením samotného autora. Dílo bylo věnováno obětem všech válečných hrůz i tehdejší krize v Kosovu.
 

Dílo je založeno na principu křesťanské mše, ale využívá i motivy jiných náboženství a sekulární motivy. Ústředním tématem je francouzská lidová píseň z 15.století „L´Homme Armé“, která zazní v první a poslední části skladby. Texty v jednotlivých částech mše obsahují slova světově známých autorů, (Kipling, Tennyson, Swift a jiní) ale i různých liturgií. Tak se v díle objevuje např. Volání k modlitbě(Call to Prayers) z Koránu, z křesťanské Bible Žalmy a Zjevení (Psalms, Revelations) i hindská Mahábhárata. Skladba začíná vojenským pochodem, přecházejícím později v pronikavé tóny flétny vojenské kapely napoleonských válek. Autor použil téma z období svatých válek (Bůh je na naší straně) i Kiplingův hymnus „Před bojem“ (Hymn Before Action), který posluchačům může znít trochu jako gladiátorské: „My jdoucí na smrt, zdravíme Tebe, Césare“. Řvoucí trubky i hlučný zvuk bubnů evokují válečnou vřavu, končící v zoufalém křiku umírání. Následuje hrůzu nahánějící ticho, přerušené osamělým hlasem trubky, hrající známou melodii vojenské večerky (Last Post). V poslední části Better is Peace (Lepší je mír) zazní sólové hlasy Lancelota a Guinevry, znovu se objevuje ústřední téma L´Homme Armé a party orchestru a sboru se klenou až k muzikálových a filmovým melodiím.
 

Na závěr sbor zpívá a cappella: Bůh osuší všechny slzy, nikdo již nemusí umírat, nikdo již nemusí plakat, nikdo nemusí mít již žádnou bolest. Chvála Bohu, chvála Bohu.
 

 

Děčínský pěvecký sbor

Děčínský pěvecký sbor je smíšený sbor, který má přibližně 50 členů různého věku, od studentů po zkušené zpěváky. V repertoáru sboru jsou písně duchovní i světské, umělé i lidové, veselé i vážné, autorů českých i zahraničních, současných i minulých.
 

Založení Děčínského pěveckého sboru inicioval v roce 1982 pan Josef Waldmann, který byl vedoucím a dirigentem sboru 10 let. Od roku 1993 sbor účinkuje pod uměleckým vedením Prof. Jiřího Holubce.
 

V minulých letech se Děčínský pěvecký sbor několikrát umístil ve Zlatém pásmu mezi nejlepšími pěveckými sbory na Mezinárodním festivalu adventní hudby v Praze, mnohokrát vystupoval na koncertech a festivalech v Rakousku, Chorvatsku, Dánsku, Velké Británii, Německu, Itálii, Litvě, Maltě, Švýcarsku, Slovensku a Španělsku.
 

https://www.dps.decin.cz/

 

Podkrkonošský symfonický orchestr
 

Podkrkonošský symfonický orchestr je amatérské těleso sídlící v Semilech, které sdružuje přes 80 amatérských i profesionálních hudebníků z širokého okolí. Repertoár tvoří převážně klasická hudba 19. a 20. století, ale také populárnější žánry, filmová hudba apod.
 

V roce 1954 založil Jiří Matlas v Lomnici nad Popelkou Podkrkonošský orchestr Zdeňka Fibicha, který se postupně zvětšoval a v roce 1960 si přidal do názvu “symfonický”. Po několika přerušeních činnosti na něj navazuje nynější Podkrkonošský symfonický orchestr, od roku 2007 již bez pauzy. V současné době má orchestr dva dirigenty, Martina Hyblera a Josefa Kurfiřta
 

https://pso.ic.cz/

 

 

Těšíme se, že se s Vámi na některém z koncertů setkáme!